Czy faktura pro forma jest dokumentem księgowym?

faktura pro forma

Faktura pro forma jest często stosowana w obrocie gospodarczym. Jeśli prowadzisz działalność, być może miałeś z nią do czynienia.

Mimo tego nie wiesz, czy faktura pro forma jest dokumentem księgowym, kiedy ją wystawiać i jakie skutki powoduje? W takim razie poznaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Czym jest faktura pro forma

Faktura pro forma przypomina tradycyjną fakturę, od której jednak różni się dwoma zasadniczymi cechami: po pierwsze, jest opatrzona dopiskiem pro forma, a po drugie, nie przyjmuje numeracji stosowanej przy wystawianiu zwykłych faktur. To powoduje, że odpowiedź na pytanie, czy faktura proforma jest dokumentem księgowym, okazuje się negatywna.

Tego typu faktura nie jest dokumentem księgowym, mimo że zawiera dane obu stron transakcji, opis jej przedmiotu, datę wystawienia i termin płatności oraz kwoty netto i brutto.

Po co w takim razie wystawia się faktury pro forma, skoro nie są dokumentami księgowymi?

Generalnie ich celem jest poświadczenie przez obie strony chęci współpracy. Interpretacje Ministerstwa Finansów wskazują, że pro formę wykorzystuje się np. w celu potwierdzenia zamówienia przez zleceniodawcę i upewnienia zleceniobiorcy, że bez ryzyka może przystąpić do realizacji prac. Zasadniczo faktura proforma wyraża wolę kontrahentów odnośnie rozpoczęcia obustronnej współpracy.

Skutki podatkowe faktury pro forma

Fakturę pro forma często wystawia się po realizacji zamówienia. Dzięki temu zleceniobiorca wie, że powinien zapłacić zleceniodawcy za wykonane prace, a zleceniodawca nie musi księgować faktury. Co za tym idzie, nie musi płacić podatku, dopóki pro forma nie zostanie opłacona.

Właściwą fakturą, od której opłaca się podatek, wystawia się dopiero po dokonaniu opłaty przez zleceniodawcę. Stąd łatwo wywnioskować, że pro-forma nie ma żadnego wpływu na obowiązki podatkowe, zarówno jeśli chodzi o podatek VAT, jak i podatek dochodowy.

Z punktu widzenia zleceniobiorcy żądanie zapłaty od kontrahenta na podstawie pro formy daje pewność, że w razie ewentualnego nieopłacenia zamówienia nie będzie trzeba zapłacić podatku, który należałby opłacić w przypadku tradycyjnej faktury, nawet nieopłaconej.

Nie ma bowiem obowiązku mówiącego, że każdej pro formie powinna odpowiadać tradycyjna faktura.

Podsumowując, faktura proforma nie jest dokumentem księgowym, nie powoduje żadnych skutków podatkowych ani nie wlicza się do rejestru zwykłych faktur.

Jeżeli poszukujesz fachowego wsparcia w innych sprawach księgowo-płacowych, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym biurem Tax4Business.

Zadaj pytanie

Wypełnij poniższy formularz, a nasz zespół skontaktuje się z Tobą w ciągu najbliższych 24 godzin roboczych.

Jak mamy się z Tobą skontaktować?