Księgowość internetowa – czy warto?

Księgowość internetowa

Zalety

Księgowość online jest dostępna poprzez płatne aplikacje obsługiwane z poziomu przeglądarki internetowej. W podstawowej wersji pozwalają na fakturowanie. Najtańsze pakiety kosztują mniej niż 10 zł miesięcznie. Niewiele, nawet bardzo. Niski koszt usługi należy zaliczyć na plus księgowości internetowej, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zapłacić więcej i korzystać z dodatkowych funkcji. Wśród nich magazyn, kadry i płace, moduł kasy, raporty, analizy itd.

Przedsiębiorcy doceniają księgowość online za możliwość obsługi z dowolnego miejsca. Wystarczy uruchomić przeglądarkę internetową w komputerze lub smartfonie, żeby wystawić fakturę czy zaewidencjonować wydatek. W razie pytań dotyczących spraw technicznych lub obecnych przepisów można skorzystać ze wsparcia technicznego i pomoc ekspertów (dostępne w droższych pakietach). Co ważne, aplikacje obsługujące księgowość internetową są odpowiednio zabezpieczone, na bieżące aktualizowane i dostosowywane do zmieniających się przepisów.

Wady

Mimo że księgowość online daje dostęp do księgowych i prawników, to jednak do jej obsługi konieczna jest choćby minimalna znajomość zasad prowadzenia ewidencji gospodarczej. Nie zwalnia od samodzielnego księgowania wszystkich dokumentów i wymaga wiedzy, kiedy wystawić fakturę, w jaki sposób korygować błędy, jak obliczyć podatek dochodowy itp. Niejednemu przedsiębiorcy może się to wydawać zbyt trudne lub czasochłonne. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak wynajęcie biura księgowego – jeżeli go poszukujesz, skontaktuj się z nami i uzyskaj potrzebne wsparcie.

Księgowość internetowa nie nadaje się także do obsługi bardziej rozbudowanych firm niż proste, jednoosobowe działalności gospodarcze. Zatrudnianie wielu pracowników, wysokie obroty, skomplikowane procedury – tego wszystkiego księgowość online nie ogarnie i nie zapewni odpowiedniego wsparcia.

Czy warto?

Podsumowując, na pytanie: księgowość internetowa – czy warto?, twierdzącej odpowiedzi mogą udzielić mali i początkujący przedsiębiorcy, którym zależy na jak najniższych kosztach. Do obsługi konieczna jest także znajomość podstawowych zasad księgowości. Księgowość online nie przydaje się natomiast średnim i dużym firmom ani przedsiębiorcom o zerowej wiedzy z rachunkowości.

Zadaj pytanie

Wypełnij poniższy formularz, a nasz zespół skontaktuje się z Tobą w ciągu najbliższych 24 godzin roboczych.

Jak mamy się z Tobą skontaktować?