Co można odliczyć od podatku i dochodu w przypadku przedsiębiorcy

Co można odliczyć od podatku i dochodu w przypadku przedsiębiorcy

Co można odpisać od podatku i dochodu? To pytanie wciąż pojawia się na wielu forach internetowych, w mediach społecznościowych i komentarzach na stronach WWW związanych z biznesem. Odpowiedź na nie jest istotna dla każdego, kto prowadzi działalność gospodarczą, dlatego poznaj ją już teraz i dowiedz się, co przedsiębiorca może odliczyć od podatku i dochodu.

Zadając pytanie, co odliczyć od podatku, należy rozróżnić koszty podatkowe związane z odliczeniami od dochodu i odliczeniami od podatku. W niniejszym artykule omawiamy oba warianty.

Odliczenia od dochodu

Polski fiskus dopuszcza wykorzystanie różnego rodzaju odliczeń od dochodu, których nie zalicza się do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, a mimo tego pozwalają pomniejszyć podstawę opodatkowania. Wśród nich można wymienić:

  • Składki na ubezpieczenie społeczne, które mogą odliczyć przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie skali podatkowej, podatku liniowego, ryczałtu lub karty podatkowej. Składki opłacone za siebie przedsiębiorca w całości odlicza od dochodu, a składki pracowników tylko w kwocie, którą on pokrywa.
  • Darowizny na cele charytatywne, organizacje społeczne, kościół i krwiodawstwo mogą odliczyć od dochodu osoby rozliczające się na podstawie skali podatkowej, liniowo albo ryczałtem.
  • Wpłaty na IKZE, które mogą pomniejszyć podstawę opodatkowania, są przeznaczone dla przedsiębiorców opodatkowanych skalą podatkową, liniowo lub ryczałtem.
  • Straty podatkowe w ciągu pięciu lat od ich poniesienia mogą odliczyć od podstawy opodatkowania przedsiębiorcy opodatkowani skalą, liniowo i ryczałtem, ale co najwyżej w wysokości 50% straty w ciągu roku.
  • Ulgi – internetowa i na wydatki związane z badaniami i rozwojem są skierowane do przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych i ryczałtowo, a ulga rehabilitacyjna dla każdego niepełnosprawnego przedsiębiorcy lub przedsiębiorcy opiekującego się osobą niepełnosprawną pod warunkiem, że jej roczny przychód nie przekroczył 9 120 zł.

Co odliczyć od podatku ?

Odliczeniu całej kwoty bezpośrednio od należnego podatku dochodowego podlegają następujące opłaty:

  • Składka zdrowotna – 7,75% wartości składek za siebie i pracowników mogą odliczyć od podatku przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych, liniowo lub ryczałtowo.
  • 1% podatku na rzecz OPP – przysługuje każdemu przedsiębiorcy niezależnie od formy opodatkowania.
  • Ulga prorodzinna – przeznaczona wyłącznie dla przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych; każde kolejne dziecka zwiększa jej wartość.

Pytanie, co można odliczyć od podatku, to jedno, a jak to zrobić drugie. Nie każdy ma czas, wiedzę i umiejętności pozwalające prawidłowo zaksięgować różnego rodzaju odliczenia od dochodu i podatku. Jeśli szukasz wsparcia w tym zakresie bądź interesuje Cię kompleksowa obsługa firmowej księgowości, skontaktuj się z nami już teraz i rozpocznij współpracę ze specjalistami!

Zadaj pytanie

Wypełnij poniższy formularz, a nasz zespół skontaktuje się z Tobą w ciągu najbliższych 24 godzin roboczych.

Jak mamy się z Tobą skontaktować?