Od czego zależy zwrot podatku?

zwrot podatku

Interesuje Cię kwestia zwrotu podatku? Nie wiesz, od czego zależy jego wysokość i w jakim terminie otrzymasz należną Ci kwotę? Niniejszy artykuł odpowie na Twoje pytania.

Nadpłata

Mówiąc najprościej, zwrot podatku przysługuje w przypadku, gdy podatnik zapłacił większa daninę, niż wynosi kwota jego zobowiązań z tytułu podatków PIT. Jak dochodzi do takich sytuacji? Przykładowo, w wyniku błędu podatnika, który źle przeliczył należność lub nie uwzględnił ulg, jakie mu przysługują. Istnieje również możliwość uiszczenia nienależnego podatku lub pobrania zbyt wysokiej zaliczki przez płatnika składek, np. pracodawcę. Jak można się domyślać, wartość zwrotu podatkowego wynika z różnicy pomiędzy kwotą wpłaconą a należną.

Ulgi i dochody niższe niż kwota wolna od podatku

Inna możliwość otrzymania zwrotu podatkowego wynika z istniejących ulg podatkowych, do których podatnik ma prawo. Na każde dziecko przysługuje ulga rodzinna, funkcjonują też ulgi dla osób niepełnosprawnych, ulgi na leki, sprzęt rehabilitacyjny, Internet czy samochód. Od czego zależy zwrot podatku? Jego wysokość wynika z tego, jakie ulgi i w jakiej wysokości przysługują podatnikowi. Ponadto na zwrot całości wpłaconego podatku mogą liczyć osoby, których dochody w danym roku były nie większe niż wartość kwoty wolnej od podatku.

Podsumowując, wysokość zwróconego podatku zależy od dwóch czynników: różnicy pomiędzy podatkiem wpłaconym a należnym oraz ulg, z jakich korzysta podatnik. Minimalna kwota zwrotu wynosi 11,60 zł ? środki o wartości, która nie przekracza tej sumy, przechodzą na poczet rozliczeń podatnika w kolejnych latach, chyba że zwróci się o ich wypłatę. Zwrot podatku jest wypłacany na konto lub w gotówce w ciągu 90 dni od złożenia rozliczenia rocznego.

Złożenie rozliczenia rocznego jest możliwe osobiście, pocztą lub przez Internet. Wcześnie wysyłając je za pośrednictwem Internetu, można spodziewać się szybszego zwrotu niż przewidziane ustawowo 90 dni. Jeżeli szukasz sposobów na uzyskanie jak największego zwrotu lub chcesz sprawnie rozliczyć PIT, jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Skontaktuj się z nami i daj znać, co możemy dla Ciebie zrobić!

Zadaj pytanie

Wypełnij poniższy formularz, a nasz zespół skontaktuje się z Tobą w ciągu najbliższych 24 godzin roboczych.

Jak mamy się z Tobą skontaktować?