Odliczenie VAT od paliwa i wydatków eksploatacyjnych

Odliczenie VAT od paliwa i wydatków eksploatacyjnych

Wraz ze zmianą przepisów zmienia się sposób rozliczania podatku VAT od wydatków związanych z zakupem paliw oraz wydatków eksploatacyjnych związanych z wykorzystywaniem samochodów osobowych w działalności gospodarczej. W poniższym artykule chcielibyśmy uszeregować wiedzę na ten temat. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat odliczania VAT od wydatków związanych z użytkowaniem pojazdu w działalności.

Wydatki na paliwo do lipca 2014 roku

Do 1 lipca 2014 roku, nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa do samochodów osobowych używanych w działalności gospodarczej.

Zakup paliw a podatek VAT po 1 lipca 2015 roku

Po 1 lipca 2015 r. przedsiębiorcy uzyskali możliwość częściowego odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z wykorzystywaniem samochodów osobowych w systemie mieszanym (tzn. zarówno w związku z prowadzoną działalnością jak i prywatnie). W przypadku gdy pojazd jest wykorzystywany zarówno w celach prywatnych jak i w prowadzonej działalności gospodarczej istnieje możliwość 50% odliczenia podatku VAT od wydatków na zakup paliw, bez znaczenia czy będzie to olej napędowy, benzyna czy LPG oraz pozostałych wydatków eksploatacyjnych.

Wydatki związane z pojazdem po 1 lipca 2017 a 100% odliczenie VAT

Przepisy przewidują możliwość 100% odliczenia podatku VAT od wydatków za zakup paliwa i wydatków eksploatacyjnych związanych z samochodem osobowym. Możliwe jest to w sytuacji gdy pojazd w pełni wykorzystywany jest do celów związanych z prowadzoną działalnością. Aby możliwe było pełne odliczenie podatku VAT należy zgłosić ten fakt do US, prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu dla celów VAT tzw. kilometrówka dla celów VAT oraz stworzyć regulamin użytkowania pojazdu.

Prawo własności pojazdu a odliczenie VAT

Często zdarza się, że pojazdy wykorzystywane w działalności są pożyczane od najbliższej rodziny. W takiej sytuacji często pojawia się pytanie czy można odliczać podatek VAT od wydatków związanych z eksploatowaniem takich pojazdów w ramach prowadzonej działalności.

W pierwszej kolejności należy z taką osobą podpisać umowę użyczenia. Następnie można odliczać 50% podatku VAT od wydatków eksploatacyjnych jeśli pojazd jest wykorzystywany w systemie mieszanym.

W razie wątpliwości w odniesieniu do poprawnego odliczania podatku VAT skontaktuj się ze swoim biurem rachunkowym.

Zadaj pytanie

Wypełnij poniższy formularz, a nasz zespół skontaktuje się z Tobą w ciągu najbliższych 24 godzin roboczych.

Jak mamy się z Tobą skontaktować?