Podatek dochodowy – jaki PIT?

Podatek dochodowy – jaki PIT?

W Polsce istnieją różne formularze rocznego rozliczenia podatkowego. Zastanawiasz się, który z nich wybrać? To zależy od źródła Twoich dochodów i sposobu rozliczenia. Zapoznaj się z najpopularniejszymi formularzami i dowiedz się, jaki PIT złożyć.

PIT 28

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i rozliczasz się w oparciu o ryczałt, a także gdy osiągasz przychody z tytułu najmu lub dzierżawy bądź zarabiasz za pośrednictwem spółek osób fizycznych i korzystasz z ryczałtu, powinieneś się rozliczyć przy użyciu formularza PIT-28. Załącznik PIT-28a jest skierowany do osób osiągających przychody z tytułu najmu i dzierżawy, natomiast PIT-28b dla podatników, którzy uzyskują dochody poprzez spółki osób fizycznych.

Dowiedz się więcej: RYCZAŁT – JAK PROWADZIĆ KSIĘGOWOŚĆ

PIT-36

Gdy pada pytanie: podatek dochodowy ? jaki PIT?, w przypadku osób rozliczających się na zasadach ogólnych należy wskazać formularz PIT-36. Dotyczy to przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, osób osiągających dochody z tytułu najmu lub dzierżawy i osób zarabiających zagranicą ? pod warunkiem, że rozliczają się na zasadach ogólnych. PIT-36 jest skierowany również do podatników, którzy redukują dochód o straty zanotowane w poprzednich latach. Z kolei osoby rozliczające się na podstawie podatku liniowego są zobowiązane do wypełnienia wniosku PIT-36L.

PIT-37

Największa grupa Polaków posługuje się formularzem PIT-37 w celu złożenia rocznego zeznania podatkowego. Dotyczy on bowiem osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

PIT-16A

Prowadzisz działalność gospodarczą i rozliczasz się w oparciu o kartę podatkową? W takim razie Twoje zeznanie roczne powinno zostać przygotowane przy użyciu formularza PIT-16A. Pozwala on udokumentować zapłacone i odliczone składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Rozliczenie wspólne z małżonkiem

Co ważne, wspólne rozliczenie podatników pozostających w związku małżeńskim jest możliwe wyłącznie na podstawie formularzy PIT-36 lub PIT-37. Jeżeli jeden z małżonków rozlicza się na podstawie formularza PIT-36L, PIT-16A lub PIT-28, wspólne rozliczenie nie jest możliwe.

Poszukujesz wsparcia doświadczonych i profesjonalnych księgowych, którzy pomogą Ci z rozliczeniem rocznym? A może interesuje Cię obsługa księgowa Twojej firmy? Z przyjemnością Ci pomożemy ? skontaktuj się z nami i powiedz, jakie są Twoje wymagania!

Zadaj pytanie

Wypełnij poniższy formularz, a nasz zespół skontaktuje się z Tobą w ciągu najbliższych 24 godzin roboczych.

Jak mamy się z Tobą skontaktować?