Podzielona płatność czyli split payment

split payment

W 2018 roku w życie wejdzie wiele zmian o których pisaliśmy już wcześniej. Kolejną z nich jest tzw. split payment czyli podzielona płatność. Jak każda ze zmian budzi wiele kontrowersji, ma również swoich zwolenników jak i przeciwników. Na czym dokładnie polegać będzie podzielona płatność? Sprawdź, odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

Od kiedy obowiązuje split payment?

Stosowanie podzielonej płatności split payment miało zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku, jednak banki zwróciły się z wnioskiem o przeniesienie terminu na kwiecień ponieważ nie były w stanie w odpowiednim terminie stworzyć kont przeznaczonych do rozliczeń VAT. Termin wejścia w życie podzielonej płatności został przesunięty na kwiecień 2018 roku. Dodatkowo należy pamiętać, że początkowo przystąpienie do korzystania z systemu split payment będzie dobrowolne.

Oddzielny rachunek VAT

W związku ze wspomnianą zmianą przepisów banki dla każdego konta bankowego będą tworzyć dodatkowe, połączone konto VAT. Utworzenie kont VAT nie spowoduje pobierania przez banki dodatkowej opłaty za prowadzenie dodatkowego konta bankowego. Należy jednak pamiętać, że banki będą mogły pobierać opłaty za dokonywanie przelewów w ramach podzielonej płatności, jednak będą to ceny takie jak dla zwykłych przelewów.

Na czym polega podzielona płatność VAT?

Split payment będzie polegało na tym, że kupujący w celu opłacenia przelewem faktury VAT będzie wykonywał dwa przelewy.

Na rachunek kontrahenta będzie wysyłał kwotę netto, natomiast kwotę podatku VAT będzie wysyłał na specjalne konto kontrahenta – podatek VAT. Pieniądze na koncie podatek VAT będą własnością przedsiębiorcy jednakże dostęp do nich będzie mocno ograniczony.

Środki zgromadzone na koncie VAT w zależności od zawartej z bankiem umowy mogą być opodatkowane lub też nie.

Zwroty VAT w ramach split payment

W celu zachęcenia przedsiębiorców do korzystania z tej możliwości ustawodawca daje możliwość 25 dniowego terminu zwrotu bez możliwości jego przedłużenia po spełnieniu wszystkich wymogów jak i skorzystanie ze zwrotu na konto VAT.

Ze zwrotu VAT na konto VAT mogą skorzystać podatnicy którzy nie korzystają z podzielonej płatności.

Odzyskanie środków z konta VAT

Środki pieniężne zgromadzone na koncie VAT można przeznaczyć na:

  • zapłatę kontrahentom podatku VAT wynikającego z faktury VAT,
  • zapłatę podatku
  • przelanie środków na rachunek bieżący – po otrzymaniu zgody naczelnika urzędu skarbowego.
Zadaj pytanie

Wypełnij poniższy formularz, a nasz zespół skontaktuje się z Tobą w ciągu najbliższych 24 godzin roboczych.

Jak mamy się z Tobą skontaktować?