Polski Ład 2.0 – najważniejsze informacje

Polski Ład 2.0 – najważniejsze informacje

W związku z wejściem w życie Polskiego Ładu 2.0. pojawiła się możliwość zmiany formy opodatkowania w trakcie roku. Sprawdź, co to dokładnie oznacza i kiedy można z tego skorzystać.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Podatnicy rozliczający się w oparciu o ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2022 roku mają możliwość zmiany formy opodatkowania na zasady ogólne:

  • od początku roku,
  • od 1 lipca 2022.

W przypadku zmiany formy opodatkowania od 1 lipca należy do 22 sierpnia 2022 złożyć oświadczenie o zmianie formy opodatkowania. Przedsiębiorcy w takiej sytuacji składać będą dwa zeznania roczne:

  • PIT-36 za okres od lipca do grudnia 2022
  • PIT-28 za okres od stycznia do czerwca 2022.

 

Ważne!
miany formy opodatkowania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych można dokonać wyłącznie na skalę podatkową (zasady ogólne).

Podatek liniowy

Przedsiębiorcy rozliczający się w oparciu o podatek liniowy mogą w dalszym ciągu rozliczać się w ten sposób lub od początku roku 2021 zmienić formę opodatkowania na zasady ogólne.
Wyboru dokonuje się w zeznaniu rocznym tzn. zamiast PIT-36L składa się PIT-36.
Ze względu na różnicę w stawce podatku dochodowego oraz ZUSu w przypadku zmiany należy tą informację szybko zgłosić do biura rachunkowego, aby uniknąć ewentualnych dopłat.

Skala podatkowa

Podatnicy rozliczający się w oparciu o skalę podatkową nie mają możliwości zmiany formy opodatkowania. W ich przypadku zmianie uległa stawka podatku z 17% na 12% przy dochodzie do 120 000 zł i 32% dla dochodu powyżej tej kwoty.

Odliczenie składki zdrowotnej

Reforma Polskiego Ładu pozwala na częściowe zaliczenie składki zdrowotnej do kosztów.
W przypadku zasad ogólnych stawka składki zdrowotnej wynosi 9% dochodu i nie podlega odliczeniu.
Podatnicy rozliczający się w oparciu o podatek liniowy płacą składkę zdrowotną w wysokości 4,9% od wypracowanego dochodu i mogą odliczyć maksymalnie 8 700,00 zł z zapłaconych składek. Jeżeli kwota opłaconych składek jest niższa to kwota zaliczana do kosztów również.
Ryczałtowcy mają prawo od odliczenia od przychodu 50% kwoty zapłaconej składki zdrowotnej, nie ma górnego limitu.

Podsumowanie

Ustawodawca w ramach Polskiego Ładu 2.0. umożliwił podatnikom zmianę formy opodatkowania oraz częściowe odliczenie składki zdrowotnej.
Skontaktuj się ze swoim biurem rachunkowym jeśli masz pytania lub chcesz zmienić formę opodatkowania.

Zadaj pytanie

Wypełnij poniższy formularz, a nasz zespół skontaktuje się z Tobą w ciągu najbliższych 24 godzin roboczych.

Jak mamy się z Tobą skontaktować?