Jak prowadzić pełną księgowość?

split payment

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmy zobowiązane do korzystania z ksiąg rachunkowych, potocznie zwanych pełną księgowością, mogą to robić na trzy różne sposoby: we własnym zakresie, zatrudniając księgowego lub powierzając ten obowiązek zewnętrznemu biuru rachunkowemu. Rozważmy za i przeciw każdej z tych możliwości.

We własnym zakresie

Prowadzenie pełnej księgowości osobiście przez przedsiębiorcę to trudne i czasochłonne zadanie. Przepisy rachunkowości są na tyle skomplikowane, że bez specjalistycznej wiedzy i bogatego doświadczenia trudno je wprowadzić w życie. A ponieważ każdy błąd może wiązać się z odpowiedzialnością karno-skarbową, lepiej się nie zabierać za indywidualne prowadzenie ksiąg rachunkowych bez posiadania praktyki lub bez kierunkowego wykształcenia w tym zakresie.

Jeśli jednak wiesz, jak prowadzić pełną księgowość, bo ? przykładowo ? skończyłeś kierunkowe studia lub zajmowałeś się tym wcześniej w innej firmie, możesz się tym zająć samemu, o ile oczywiście potrafisz wygospodarować odpowiednią ilość czasu i jesteś w stanie kontrolować księgi. Nie da się ukryć, że prowadzenie pełnej księgowości jest czasochłonne, choć oczywiście ma jedną, niepodważalną zaletę ? pozwala obniżyć koszty działalności.

Zatrudnienie księgowego

Jeżeli chcesz komuś powierzyć prowadzenie pełnej księgowości, możesz na stałe zatrudnić księgowego. To doskonałe rozwiązanie szczególnie w przypadku dużych jednostek o skomplikowanej strukturze i wysokich przychodach, w których prowadzenie ksiąg rachunkowych jest na tyle złożone, że ktoś obeznany z tematem musi się tym zajmować w pełnym wymiarze godzinowym.

Zatrudnienie księgowego na etacie daje nieograniczony dostęp do fachowego wsparcia. Księgowy pozostaje wyłącznie do Twojej dyspozycji i może poświęcić 100% swojego czasu wyłącznie z myślą o Twojej firmie. Co oczywiste, kompleksowa pomoc w prowadzeniu pełnej księgowości kosztuje naprawdę dużo ? zatrudnienie księgowego na pełnym etacie to wydatek rzędu co najmniej średniej krajowej. Dla dużych spółek nie powinien on jednak być problemem.

Biuro rachunkowe

Najelastyczniejszą, najbardziej kompromisową i jednocześnie korzystną cenowo pomoc w prowadzeniu pełnej księgowości zapewniają usługi biura rachunkowego. Skorzystanie z nich gwarantuje oszczędność czasu i fachowe wsparcie, tak jak zatrudnienie księgowego na etat, ale jest znacznie tańsze. Kluczowa kwestia to wybór profesjonalnego, sprawdzonego i zaufanego biura rachunkowego, które zapewnia odpowiednią pomoc. Jeśli go poszukujesz, skontaktuj się z nami i daj znać, jakie są Twoje potrzeby!

Czytaj również: kiedy przejść na pełną księgowość?

Zadaj pytanie

Wypełnij poniższy formularz, a nasz zespół skontaktuje się z Tobą w ciągu najbliższych 24 godzin roboczych.

Jak mamy się z Tobą skontaktować?