Ryczałt – jak prowadzić księgowość

Ryczałt

Zamierzasz rozpocząć działalność gospodarczą i zastanawiasz się nad prowadzeniem ewidencji w formie ryczałtu? Jeżeli trafiłeś na naszą stronę po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy – ryczałt jak prowadzić księgowość?, w artykule znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Kto może skorzystać z ryczałtu

Zanim odpowiemy na pytanie: „ryczałt jak prowadzić księgowość”, warto sobie uświadomić, kto może skorzystać z tej formy rozliczenia. Nie jest ona bowiem przeznaczona dla każdego – katalog zawodów kwalifikujących się do ryczałtu wskazuje Ustawa z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Znajdują się wśród nich m.in. następujące branże:

  • usługi gastronomiczne;
  • budowlana;
  • wytwórcza;
  • ogrodnicza, botaniczna i zoologiczna;
  • sprzedaż pojazdów i części zamiennych;
  • wolne zawody.

Wysokość ryczałtu zależy od branży. Przykładowo, firmy działające w gastronomii płacą zaledwie 3% od wartości przychodów, ale przedsiębiorcy wykonujący wolne zawody aż 20%. Przed wyborem ryczałtu jako formy rozliczenia należy się dokładnie zorientować, czy będzie opłacalny i czy inne metody ewidencji nie okażą się zyskowniejsze.

Bo choć ryczałt ma wiele zalet, szczególnie z punktu widzenia przedsiębiorców z małymi przychodami, to należy pamiętać, że nie pozwala pomniejszać przychodu o koszty, uniemożliwia rozliczanie podatku z małżonkiem i wyklucza skorzystanie z ulgi prorodzinnej. Wróćmy jednak do pytania: „ryczałt jak prowadzić księgowość”.

Ryczałt – jak prowadzić księgowość

Zaletą ryczałtu jest możliwość prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów. Choć ustawodawca nie nakłada obowiązku rejestrowania rozchodów, przedsiębiorca musi zbierać dowody zakupów usług i towarów nabytych w ramach działalności gospodarczej. Sama ewidencja przychodów powinna być prowadzona rzetelnie i starannie, w formie czytelnej tabeli, w której w kolejności chronologicznej ujmuje się osiągane przychody. W przypadku zatrudniania pracowników przedsiębiorca dodatkowo jest zobligowany do prowadzenia ich kart przychodów.

Jeśli chodzi o rozliczenia z Urzędem skarbowym, na opłacanie podatku dochodowego przedsiębiorca korzystający z ryczałtu ma czas do 20-go każdego miesiąca lub co kwartał. Innym obowiązkiem księgowym jest wykonanie spisu z natury pod koniec roku podatkowego. Co ważne, jeżeli przedsiębiorca ryczałtowy zleca prowadzenie ewidencji przychodów zewnętrznej firmie, jest zobligowany do powiadomienia o tym władz skarbowych poprzez druk CEIDG-1 w ciągu 7 dni od podpisania umowy.

Jak widać, ryczałt jako forma ewidencjonowania przychodów ma swoje zalety, a jedną z nich jest prosta księgowość. Nie można jednak zapominać o ograniczeniach tej formy rozliczeń, bo nie jest ich pozbawiona. Jeżeli zastanawiasz się, czy w Twojej sytuacji ryczałt będzie odpowiedni lub już się na niego zdecydowałeś i szukasz biura rachunkowego, które wyręczy Cię w prowadzeni ewidencji, skontaktuj się z nami i uzyskaj pomoc, jakiej potrzebujesz.

Zadaj pytanie

Wypełnij poniższy formularz, a nasz zespół skontaktuje się z Tobą w ciągu najbliższych 24 godzin roboczych.

Jak mamy się z Tobą skontaktować?