Spółka bez VAT

Spółka bez VAT

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze jak i spółki mają prawo do korzystania ze zwolnienia z VAT. Musimy jednak pamiętać, że należy spełnić kilka warunków. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić aby móc prowadzić spółkę z o. o. bez VAT.

Rodzaje zwolnienia z VAT

Wyróżniamy dwa rodzaje zwolnienia z VAT: zwolnienia podmiotowe i przedmiotowe.

Zwolnienie podmiotowe dotyczy wysokości osiąganych przychodów przez podatnika za rok poprzedni. Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT kwota ta wynosi 200 000 zł.

Do kwoty tej nie zalicza się:

  • kwoty podatku
  • „wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju;
  • odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług (…)
  • odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.”

W przypadku nowo powstałych podmiotów należy pamiętać, że limit liczony jest proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności w danym roku.

Sam próg przychodowy nie jest wystarczający aby powstała spółka z o.o. bez VAT.

Kolejnym rodzajem zwolnienia z VAT jest zwolnienie przedmiotowe tzn. ze względu na rodzaj prowadzonej działalności. Katalog czynności, które absolutnie nie mogą podlegać pod zwolnienie z VAT wymieniony został w art. 43 ust. 1 ustawy o VAT.

Spółka bez VAT

Zakładając działalność gospodarczą czy też spółkę poza wyborem formy opodatkowania należy zdecydować czy nasza firma zgodnie z 43 ust. 1 ustawy o VAT musi dokonać rejestracji dla celów podatku od towarów i usług na druku VAT-R.

W przypadku otwarcia działalności w trakcie roku należy pamiętać, że zwolnienie podmiotowe liczy się proporcjonalnie do okresu prowadzonej w danym roku działalności. Najłatwiejszym sposobem obliczenia tego jest korzystanie z pomocy specjalistów z naszego biura rachunkowego.

Przykład 1.

Spółka z o.o. rozpoczęła działalność 15 kwietnia 2018 roku. Ze względu na niewielkie obroty korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT.

Do końca roku pozostało 261 dni.

W celu przeliczenia limitu należy wykonać następujące działanie:

200 000 x (261/365) ? 143 013,70 zł.

Do momentu przekroczenia tego limitu można korzystać ze zwolnienia podmiotowego czyli mamy do czynienia ze spółką z o.o. bez VAT.

Spółka bez VAT a biuro rachunkowe

Biura rachunkowe zajmujące się obsługą osób fizycznych jak i spółek doskonale zdają sobie sprawę z faktu iż obsługa podatników zwolnionych z VAT wymaga dużo mniejszego comiesięcznego nakładu pracy niż w przypadku czynnych podatników VAT. Odpada chociażby wysyłka plików JPK oraz deklaracji VAT. Sprawdź, jakie ceny dla spółek bez VAT oferuje nasze biuro rachunkowe!

Zadaj pytanie

Wypełnij poniższy formularz, a nasz zespół skontaktuje się z Tobą w ciągu najbliższych 24 godzin roboczych.

Jak mamy się z Tobą skontaktować?