Uproszczona księgowość – co to jest i czy warto z niej korzystać?

Uproszczona księgowość

Uproszczona księgowość ? co to jest i czy warto z niej korzystać? To pytanie zadaje sobie wielu przyszłych przedsiębiorców, którzy planują założyć działalność gospodarczą. Odpowiedź na nie znajdziesz w poniższym artykule.

Czym jest uproszczona księgowość?

Uproszczoną księgowością określa się zbiór zasad, reguł i przepisów stworzonych przez władze podatkowe z myślą o ewidencjonowaniu działań gospodarczych w małych przedsiębiorstwach. Służą one do wyliczania przychodu i dochodu, ustalania należności podatkowych oraz kontrolowania niewielkich firm.

Jak działa uproszczona księgowość w praktyce? Można ją prowadzić w trzech formach, tzn. jako:

  • podatkowa księga przychodów i rozchodów (KPiR);
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych;
  • karta podatkowa.

Niezależnie od wybranej formy księgowości przedsiębiorca, który się na nią zdecydował, jest zobowiązany prowadzić różne ewidencje ? przychodów, kosztów, VAT, środków trwałych i wyposażenia, choć nie zawsze każdy z tych rejestrów jest wymagany. Przedsiębiorcy i jednostki korzystające z uproszczonej księgowości w formie księgi przychodów i rozchodów mogą rozliczać się z podatku na zasadach ogólnych (18 lub 32% od dochodu) lub liniowo (19% od dochodu).

Dla kogo jest uproszczona księgowość?

Jeśli już znasz odpowiedź na pytanie ?uproszczona księgowość co to jest?, musisz pamiętać, że nie jest ona dostępna dla wszystkich przedsiębiorców. Mogą z niej korzystać jedynie następujące podmioty, których roczny przychód nie osiągnął równowartości 2 000 000 euro wyrażonych w polskich złotówkach:

  • osoby fizyczne;
  • spółki cywilne osób fizycznych;
  • spółki jawne osób fizycznych;
  • spółki partnerskie;
  • spółdzielnie socjalne.

Łatwo więc wywnioskować, że spółki handlowe, osobowe i akcyjne, a także banki, SKOK-i, towarzystwa ubezpieczeniowe, fundusze inwestycyjne i emerytalne związki oraz oddziały i przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych, jak również jednostki samorządu terytorialnego nie mają prawa prowadzić uproszczonej księgowości.

Zalety uproszczonej księgowości

Jak nazwa wskazuje, uproszczona księgowość jest prosta w prowadzeniu, dlatego można sobie z nią poradzić przy niewielkich nakładach pieniędzy i czasu. Spisuje się doskonale w przypadku małych firm i nieskomplikowanych działalności, które nie wymagają dogłębnych analiz finansowo-ekonomicznych.

Mimo tego prowadzenie uproszczonej księgowości wiąże się z koniecznością znajomości podstawowych reguł księgowych. Jeśli obawiasz się, że nie poradzisz sobie z nimi we własnym zakresie lub nie będziesz mieć na to czasu, skontaktuj się z nami i zapewnij sobie wsparcie profesjonalnego biura rachunkowego.

Zadaj pytanie

Wypełnij poniższy formularz, a nasz zespół skontaktuje się z Tobą w ciągu najbliższych 24 godzin roboczych.

Jak mamy się z Tobą skontaktować?