Zmiany w podatku dochodowym PIT od 2022 roku – podatek liniowy

Zmiany w podatku dochodowym PIT od 2022 roku – podatek liniowy

Od początku 2022 roku zmienia się opodatkowanie wszystkich jednoosobowych działalności gospodarczych niezależnie od skali działalności i branży jest to tzw. Polski Ład. Poniżej przestawiamy informacje o najważniejszych zmianach w podatku liniowym.

Składka zdrowotna

Składka zdrowotna wynosić będzie 4,9% dochodu z danego miesiąca nie mniej niż 270,90 zł na miesiąc. Proszę pamiętać, że składka nie będzie liczona narastająco w związku z czym nie ma możliwości rozliczenia straty. Składa ta nie będzie odliczona, tak jak do tej pory od podatku, więc realnie o taką kwotę wzrasta miesięczne obciążenie.

Termin wysyłki i płatności ZUS

Termin wysyłki i zapłaty ZUS zostaje zmieniony z 15 na 20 dzień miesiąca. Dodatkowo każdy przedsiębiorca będzie musiał złożyć do 20 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni deklarację rozliczeniową z informacją o dochodzie i składce.

Etat i emerytura a ZUS

Ustawa zawiera również informację o zmianie składek dla osób prowadzących działalność gospodarczą będących jednocześnie emerytami lub pracownikami na umowę o pracę. Osoby które miały umowę o pracę lub emeryturę do tej pory nie płaciły składek społecznych a od stycznia zobowiązane będą do ich zapłaty.

Danina solidarnościowa

Należy pamiętać, że podatnicy osiągający dochody powyżej 1 000 000 zł zobowiązani są do zapłaty daniny solidarnościowej od dochodów powyżej 1 mln zł w wysokości 4%. Nowelizacja ustawy nie zwalnia podatników z tego obowiązku.

Termin zmiany formy opodatkowania

Zmianie nie uległy terminy zmiany formy opodatkowania tzn. że formę opodatkowania można zmienić do 20 dnia miesiąca następującego po osiągnięciu pierwszego przychodu. W przypadku gdy pierwszy przychód osiągnięto w styczniu zmianę formy opodatkowania należy dokonać do 20 lutego.

W razie pytań i wątpliwości proszę o kontakt ze swoim biurem rachunkowym.

Zadaj pytanie

Wypełnij poniższy formularz, a nasz zespół skontaktuje się z Tobą w ciągu najbliższych 24 godzin roboczych.

Jak mamy się z Tobą skontaktować?